Usługi

Jak przebiega proces sprowadzenie zwłok z zagranicy?

Zgon kogoś bliskiego to zawsze wybitnie trudne doświadczenie. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, kiedy bliski umiera poza Polską. Dla większości osób oczywistym jest wówczas, że ciało pozostanie sprowadzone do kraju. Nie ma wobec tego nic podejrzanego w tym, że pojawiają się pytania dotyczące tego, jak wygląda sprowadzenie zwłok z zagranicy.

Jaki środek transportu może być użyty do przewozu zwłok?

Bieżące przepisy dopuszczają transport zwłok różnymi środkami transportu. W zależności od miejsca zgonu wykorzystuje się więc:
samolot;
statek;
kolej;
karawan.
Należałoby pamiętać, iż środek transportu w szeregu przypadków wpływa na koszt, jaki trzeba w związku z przewozem zwłok ponieść. Zdarza się jednak, że tańsza alternatywa nie wstępuje w grę. Jeśli w grę wchodzi transport zwłok z Niemiec, problem nie jest zbyt rozległy. Bliska odległość powoduje, iż nie ma potrzeby korzystania z samolotu. Rozwiązaniem, które zezwala ograniczyć koszty jest klasyczny karawan.

Jakich formalności trzeba dopełnić, aby pozyskać zgodę na sprowadzenie zwłok z zagranicy?

Należy pamiętać, iż sprowadzenie zwłok z zagranicy możliwe jest tylko wtenczas, kiedy dopełni się paru formalności. Niezbędna jest zgoda starosty. Musi to być urzędnik, jaki jest właściwy z uwagi na miejsce, w którym zwłoki mają być pochowane. Starosta wyda aprobatę po porozumieniu z inspektorem sanitarnym. Niezbędne jest także zaświadczenie wystawione poprzez polskiego konsula. Można je uzyskać dopiero wówczas, kiedy tak właściwie konsulowi zostanie zademonstrowane pozwolenie gwarantujące sprowadzenie zwłok do Polski.
Trzeba pamiętać, że zarówno pozwolenia, jak i poświadczenia są wydawane wtenczas, kiedy zawnioskują o nie osoby upoważnione. Zalicza się do nich:
małżonka osoby zmarłej;
zstępnych;
wstępnych.
O dokumenty są w stanie ubiegać się też bliscy boczni do czwartego szczebla pokrewieństwa, a również powinowaci w linii prostej do pierwszego stopnia. Dopuszcza się również wystąpienie osoby obcej, jakie dobrowolnie obliguje się do organizacji pogrzebu na obszarze Polski.
Jeśli zgon nastąpił w związku z niektórymi chorobami zakaźnymi – na przykład cholerą, dżumą czy też wścieklizną – zaświadczenia mogą pozostać wydane dopiero po upływie dwóch lat od zgonu. W takim wypadku zwłoki będzie można sprowadzić do kraju dopiero po upływie dwóch lat.

Dlaczego warto skorzystać z usług doświadczonej firmy zajmującej się sprowadzaniem zwłok z zagranicy?

Niezależnie od tego, czy w grę wkracza transport zwłok z Niemiec, czy innego kraju, poprawnym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy fachowej firmy zaświadczające usługi w tym aspekcie. Pomoże ona w dopełnieniu wszelkich formalności, klarownie wskaże, jakie dokumenty trzeba zdobyć, aby sprowadzenie zwłok było możliwe. Jeśli zastosowany zostanie transport samochody firma zadba o to, aby wykorzystany został samochód spełniający wszelkie wymogi. Dzięki temu sprowadzenie zwłok z zagranicy odbędzie się bez niekorzystnych kłopotów. Pozwoli to ograniczyć stres, jaki oraz tak zawsze przeżywają najbliżsi osoby zmarłej.
 
 

Previous Post Next Post

You Might Also Like